Get Adobe Flash player

postheadericon MIÓD

Miód pszczeli jest naturalnym produktem, od tysięcy lat znanym środkiem odżywczym i wspomagającym. Jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwitnących roślin lub ze spadzi. Znoszony do ula, przerabiany, wzbogacany substancjami z gruczołów pszczół i w końcu magazynowany w komórkach plastrów. Zatem surowcami dla miodów są: nektar i spadź.
Spadź występuje w postaci kropel, głównie na liściach drzew iglastych. Po zniesieniu przez pszczoły rzadkiego nektaru lub spadzi, zaczynają w nich zachodzić zmiany fizycznie i chemiczne, kończące się dojrzałością miodu.

Właściwości odżywcze miodu - polegają na znacznej koncentracji łatwo przyswajalnych jednocukrów, aminokwasów i mikroelementów.Wspólne oddziaływanie składników miodu, poprawia sprawność procesów fizjologicznych organizmu człowieka, odbudowując siły fizyczne i psychiczne.

Właściwości lecznicze miodu -polegają na bakteriostatycznym działaniu, hamującym rozwój bakterii w organizmie oraz szerokie oddziaływanie farmakologiczne. Miód poprawia obraz morfologiczny krwi, wzmaga apetyt, leczy wiele chorób.

Miód z facelii.

Jasnożółty do zielonkawego miód z facelii przypomina miód akacjowy. Ma przyjemny, delikatny smak, jest jednak od niego bardziej aromatyczny i posiada lekko kwaskowaty posmak. Krystalizuje na jasnokremowo lub prawie biało. Może być stosowany tak jak każdy inny miód w codziennym żywieniu, słodzeniu, kuchni. Doskonale wzmacnia organizm i wspomaga leczenie. W zapobieganiu przeziębieniom oraz stanom zapalnym górnych dróg oddechowych i zwalczaniu ich może być stosowany z równym skutkiem jak miód rzepakowy. Oprócz tego należy go spożywać po ciężkiej pracy fizycznej i wzmożonym wysiłku intelektualnym. Jak najbardziej się nadaje do wspomagania leczenia chorób układu pokarmowego: nieżycie żołądka, wrzodach żołądka i dwunastnicy, problemach z wątrobą, trzustką i woreczkiem żółciowym. Podobnie jak inne jasne miody nektarowe może pomóc przy leczeniu chorób układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego miażdżycy, a także nadciśnieniu tętniczym. Pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej. Ze względu na łagodny smak i aromat można go stosować zamiast cukru do słodzenia wszelkich napojów i potraw.

Miód rzepakowy - miód wiosenny.

W postaci płynnej jest prawie bezbarwny, lekko słomkowy lub jasnożółty z zielonkawym podbarwieniem. Bardzo szybko się krystalizuje, przyjmując mazistą -smalcowatą-konsystencję oraz biało-kremową barwę. Jego zapach przypomina woń kwiatów rzepaku, może być duszący. Obróbka cieplna minimalizuje zapach. Miód ten ma dziwny smak. Jest łagodny, ale mdły, z nutą goryczki. Zbierany jest głównie na przełomie maja i czerwca. Trzeba go przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach, gdyż bardzo chłonie wilgoć.

Miód akacjowy

- pozyskiwany w okresie kwitnięcia wspomnianej rośliny. Jest on zupełnie inny od wszystkich bursztynowych, czy herbacianych miodów. Jego barwa jest niebywała... Jest to miód jasno słomkowego koloru, czasem przechodzący w słomkowożółty. W postaci lejącej znowuż, jest prawie bezbarwny. Po skrystalizowaniu przybiera biały lub kremowo-żółty kolor. Krystalizacji ulega bardzo wolno, a w postaci płynnej może pozostać przez kilka miesięcy. Pachnie nieco mdło, z wyczuwalną nutą woni kwiatów akacjowych. Ma subtelny, ale słodki smak, dlatego zyskał uznanie wśród najmłodszych

Miód wielokwiatowy

- w stanie płynnym ma kolor żółty. Po skrystalizowaniu kolor jasnobrązowy. Łagodny, o woskowym zapachu. Może też posiadać różne barwy i smak, uzależnione od rodzaju oblatywanego kwiatu. Jest wiele odmian miodów wielokwiatowych. Mogą być wiosenne, środka lata lub późniejsze. Miody wielokwiatowe najczęściej poleca się w przypadku alergii pyłkowych- żucie plastra z miodem wielokwiatowym pozwala chorym na uodpornienie się na poszczególne pyłki-alergeny. Miód lipowy - w stanie płynnym żółty lub zielonkowaty. Swoją konsystencją przypomina olej rycynowy. Gdy się skrystalizuję, ma barwę brunatną lub żółtopomarańczową. Ostry w smaku, z lekką goryczką.

Miód nektarowo-spadziowy

- powstaje po części z nektaru roślin miododajnych a po części ze spadzi iglastej bądź liściastej. Charakteryzuje się wysoką zawartością enzymów, odpowiedzialnych za działanie przeciwzapalne miodów.

Krystalizacja

Miód jest gęstym, przesyconym roztworem cukrów, co doprowadza w krótszym bądź dłuższym czasie do skrystalizowania. Krystalizacja jest naturalnym procesem miodu i nie zmienia wartości odżywczo - leczniczych miodu. Miód skrystalizowany można doprowadzić z powrotem do stanu płynnego, bez utraty jego cennych właściwości, wolno podgrzewając np. w kąpieli wodnej. Miód nie powinien przekroczyć temperatury 42 stopni.